Cestování Ekonomika

Airbnb objevuje Afriku a nabízí luxusní ubytování ,,za babku”

Fenomén sdílené ekonomiky ubytovací služba Airbnb si získává také Afriku. Airbnb je internetová služba, která umožňuje vlastníkům nemovitostí zprostředkovávat krátkodobý pronájem, čímž často vydělají více, než při dlouhodobém pronájmu se stejným nájemníkem. Služba celosvětové způsobuje kontroverzi. Na jedné straně vlastníci nemovitostí a turisté, kteří si ji nemohou vynachválit, na straně druhé naštvaní úředníci a obyvatelé měst, kteří po právu kritizují fakt, že některé subjekty skupují nemovitosti ve velkém a pronajímají je přes Airbnb. Tím dochází k vytlačování obyvatel z center měst. Nadšení také nejsou hoteloví provozovatelé. Ovšem Airbnb je trend této doby, který si podmanil také Afriku.

Nárůst za rok 2017 o 50 procent

Počet hostů, kteří se v Africe ubytovali přes Airbnb dosáhl za 3 čtvrtletí roku 2017 čísla 1,2 milionu. Meziročně  tak jde o nárůst  asi o 52 %. Největším ,,rájem” Airbnb v Africe je Jihoafrická republika a zejména Kapské město. Zde byl zájem provozovatelů tak aktivní, že samotná společnost přispěla některým subjektům na rekonstrukci pokojů, aby tím urychlila nárůst počtu pokojů, které by nabídla. Důvodem byl fakt podmanit si co největší část trhu dříve, než tamní vláda přistoupí k regulacím, což reálně stejně jako jinde ve světě hrozí. Mnoho hotelových provozovatelů už zejména v Kapském Městě podalo stížnosti na Airbnb, které podle nich porušuje tamní zákony a podporuje šedou ekonomiku. Airbnb však navzdory všem kontroverzím plánuje další investice do rozšíření své služby v Africe.

Po JAR je největším trhem v Africe pro Airbnb Keňa s Marokem, kde podstatnou část tvoří turisticky atraktivní Marakéš. Airbnb však najdeme v řadě dalších afrických zemích například v Nigérii, Ghaně, Rwandě, Ugandě, Senegalu, Zimbabwe, Svazijsku a v mnoha dalších.

Na Afriku velmi slušný přivýdělek 

Průměrný provozovatel si například v Jihoafrické republice vydělal pronajímáním přes Airbnb ročně 1 900 USD (asi 38 000 korun). Je to asi o 5 tisíc víc, než je průměrná jihoafrická hrubá mzda, přesto takový třináctý plat jistě potěší. V Maroku je to pak 1 300 USD (necelých 30 000 korun) při tamní průměrné hrubé mzdě kolem 7 000 korun jde už o velmi slušný přivýdělek.

Pronájmy skvělého ubytování za malou cenu

Co je ale na africkém Airbnb skvělé, je to, že i za poměrně nízkou cenu lze sehnat ubytování na vysoké úrovni. Není tak divu, že Airbnb je v Africe tolik oblíbené zejména u turistů z jiných kontinentů. Jeden negativní fakt by ale bylo dobré zmínit. Nárůst přenocovaných přes Airbnb by byl vyšší, kdyby turisty neodrazovala bezpečností situace v některých městech, zejména u pokojů umístěných dále od centra, a také nedůvěra v hostitele. Ovšem díky tomu, že roste počet turistů, kteří pak zanechávají recenze, lze na základě těchto hodnocení vytipovat ubytovatele, u kterého se nemusíte bát o kvalitu služeb. Co se týče ukázky toho, jaké nemovitosti a za jakou cenu si lze v Africe krátkodobě na vaší cestě pronajmout, naleznete na 5 příkladech níže.

Ubytování v Ugandě za 838 CZK/noc/2 osoby

(airbnb.com)

Ubytování v Kapském Městě za 3500 CZK/noc/3 osoby 

Na ceně je poznat, že je to JAR, ovšem tohle je luxus s městem na dlani, vezmeme-li v potaz kvalitu a cenu, není to tak drahé.

(airbnb.com)

Luxusní dům ve Rwandě za 1200 CZK/noc, ale pro 6 osob 

(airbnb.com)

Luxusní dům v Nairobi za 1 027 CZK/ noc/os.

Opět o něco vyšší cena, ale budete si připadat jak anglická královna při návštěvě v koloniální éře

(airbnb.com)

Nádherný přímořský dům v Dakaru za 1500 CZK/os./noc 

(airbnb.com)

zdroje: africanbusinessmagazine.com, bbc.com, Marocco-guide.com, tradingeconomics.com, airbnb.com

náhledový obrázek: fortune.com

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *