Denní souhrny

Afrika 18. dubna 2018: Souhrn nejzajímavějších událostí dne

Zimbabwe: 38. výročí nezávislosti bez Mugabeho

Svržený prezident Zimbabwe Robert Mugabe se nezúčastní slavnostního ceremoniálu, kterým tradičně v Harare oslavují lidé v Zimbabwe výročí nezávislosti. O neúčasti Mugabeho média pouze spekulují. Není ani známo, zda obdržel pozvánku na oficiální slavnost. Pokud se čtyřiadevadesátiletý Mugabe oslav nezúčastní bude to poprvé za více jak 30 let.

Rwanda – Londýn: Prezident Kagame se setkal s princem Harrym

Prezident Rwandy Paul Kagame byl na své návštěvě Londýna přijat princem Harrym v Buckinghamském paláci. Návštěva proběhla ještě před oficiálním setkáním nejvyšších představitelů zemí Commonwealthu, kterého je Rwanda členem.

(Prezident Kagame na schůzce s princem Herrym z Walesu – The New Times Rwanda)

Jihoafrická republika – Londýn: Prezident Ramaphosa se setkal s premiérkou Mayovou

Na setkání hlav zemí Commonwealthu je také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého přijala britská premiérka Theresa Mayová. Ne tématu jejich povídání byla budoucí spolupráce obou zemí.

Jihoafrická republika: Policie zasáhla proti studentské demonstraci 

Policie potlačila slzným plynem a gumovými projektily protesty studentů Vyšší odborné školy TVET College v Pietermaritzburgu. Osm studentů bylo zraněno, dva z nich převezly sanitky do nemocnice. Studenti protestují proti tomu, že byli vystěhováni z tamních kolejí a žádají po vedení školy nápravu. Většina studentů totiž nemá kde přespat a nemají si kde uložit své věci. Studenti vtrhli do administrativní budovy managementu školy. Ten se před nimi zabarikádoval a jelikož se zvyšovalo riziko úplného vtrhnutí do kanceláří, použila policie tyto prostředky.

Ghana: Akční plán na opravu silnic kritizován

Schválení okamžitého akčního plánu, který by měl vést ke snížení nehodovosti v Ghaně kritizuje řada tamních politiků a odborníků. Těm se nelíbí nízký rozpočet, který byl přidělen na vzdělávání v oblasti bezpečnostního provozu. Vláda si od plánu slibuje nižší úmrtnost na silnicích, podle policie v Ghaně denně umře v průměru 6 osob při dopravních nehodách.

DR Kongo: Soudní čistka v zemi

Prezident Demokratické republiky Kongo Joseph Kabila propustil na 200 soudců, kteří nesplňovali státem dané podmínky. Většina z propuštěných soudců neměla právní titul nebo byla obviněna z korupce.

Nigérie: Napadení senátu (video)

V Nigerijském senátu došlo ve středu ráno k potyčce, když zde vtrhla parta výtržníků s cílem odcizit národní symbol autority tzv. Nigerijský palcát. Podle serveru Daily Post Nigeria se pachatelům podařilo palcát odcizit a dostali se do střetu s ochrankou. Server však nově informuje, že palcát je již na svém místě a senát již normálně funguje. Prezident zároveň ujistil, že podobná situace se nesmí opakovat.

zdroje: Africanews.com, The New Times Rwanda, Daily Post Nigeria, Myjoyonline.com, News24.com

náhledový obrázek: Potyčka v senátu Nigérie 18. 4. 2018 (Premium Times Nigeria)

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *