Denní souhrny

Afrika 17. dubna 2018: Souhrn nejzajímavějších událostí dne

V nové rubrice vám přineseme každý den v odpoledních nebo večerních hodinách souhrn těch nejdůležitějších událostí na africkém kontinentu. S námi vám tak neunikne řada informací, které se do českých mainstreamových médií nedostanou. Snažíme se tak uspokojit širší škálu čtenářů. Souhrn přineseme každý den od pondělí do čtvrtka, za pátek, sobotu a neděli pak bude k dispozici víkendový souhrn v neděli večer.

Namibie: Vláda odškodní rodiny obětí hrochů a krokodýlů 

Namibie odškodní rodiny, jejichž členy usmrtili hroši a krokodýli. Podle statistik ministerstva životního prostředí a cestovního ruchu jde o 9 obětí za rok 2016 a 4 oběti za rok 2017. Rodiny tak obdrží v přepočtu až 170 000 korun. Odškodnění se však nebude vztahovat na osoby, které byly usmrceny při koupání v řekách. Napadení se totiž podle členů ministerstva v takovém případě dalo předejít. Vláda důrazně varuje, aby v rizikových oblastech lidé využívali řeky pouze při okraji.

Tanzanie: Populární zpěvák obviněn z porušování hodnot země

Populární tanzanský zpěvák Diamond Platnumz čelí obvinění za porušení zákona svým hudebním klipem. V něm líbá neznámou ženu, tanzanské úřady jsou však na mimomanželské aktivity velmi přísné. V minulosti již jeho videoklipy byly zakázány, protože šly podle úřadů proti hodnotám země. V sousedním Mosambiku před týdnem obvinili populární zpěvačku z hanobení státního symbolu, když na instagramu sdílela fotografii, kde je nahá a zakrytá státní vlajkou. V případě prokázáni viny ji hrozí 6 měsíců za mřížemi.

(Zpěvačka Yolanda Boa zakrytá vlajkou Mosambiku, hrozí ji za to 6 měsíců vězení. Zdroj: Povo news)

Burundi: Vláda zastrašuje příznivce referenda

Plánované referendum o setrvání současného prezidenta Pierra Nkurunzizi doprovází podle organizace Human Rights Watch násilí a zastrašování vůči členům opozice tamní vlády a jejich podporovatelům. Referendum se má uskutečnit 17. května a lidé si vyberou, zda chtějí setrvání současného prezidenta, který kandiduje již potřetí a v případě obhájení mandátu by mohl vládnout až do roku 2034.

Guinea-Bissau: Nový ministr vnitra má zastavit politickou krizi

Prezident západoafrické země Guineje-Bissau Jose Maria Vaz jmenoval v úterý nového ministra vnitra Aristida Gomese. Slibuje si, že ostřílený politický veterán uklidní dlouhotrvající politickou krizi v zemi.

Rwanda: Vláda odmítá podpořit děti, které se narodily díky znásilnění během genocidy

 Ve Rwandě funguje fond na podporu a pomoc pozůstalým z genocidy proti Tutsi (FARG). Podle deníku The New Times Rwanda však neuznává oběti genocidy, které se narodily během hromadného znásilňování této temné stránky dějin země. Děti tak povětšinou strádají, nemají dostatek peněz a nedosáhnou na vzdělání. Společnost je navíc považuje za syny a dcery pachatelů genocidy. Děti vyrůstají často jako sirotci nebo v rodinách matky, která byla znásilněna.
Ghana: Z plastů nové chodníky
 V Akkře staví chodníky z materiálu, který je vyroben z plastového odpadu. Šéf frimy Nelplast Ghana Nelson Boateng prohlásil, že v Ghaně je recyklováno pouze kolem 2 % celkového plastového odpadu, technologie jeho firmy tak pomáhá využívat plasty k obnovitelným účelům a snížit dopady na životní prostředí.
Náhledový obrázek: Prezident Pierre Nkurunziza (Africa rivista)
zdroje: Africanews.com, The New Times Rwanda
Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *