Politika

Třicetiletá ministryně boří africké mýty o ženách

Je všeobecně známo, že v mnoha zemích Afriky to s rovnoprávným postavením mužů a žen není nijak veselé. V řadě států převládají letité zvyky související s podřadnějším postavením žen. Běžné je také mnohoženství. To neplatí o Botswaně. Prezident ,,diamantové” země jmenoval na post ministryně pro investice, obchod a průmysl teprve třicetiletou Bogolo Joy Kenewendo.

Nová ministryně si získala srdce řady afrických žen, které díky ní dostaly naději na zlepšení jejich sociálního postavení. Aktivní je zejména na sociálních sítích, kde je inspirací pro mladé africké ženy, nejen z Botswany. Kenewendo navíc není žádnou nezkušenou holčinou, která by byla dosazena jen pro svůj věk. Vystudovala bakaláře na Univerzitě v Botswaně, navazující studium pak úspěšně dokončila na prestižní univerzitě v britském Sussexu. Po studiích pracovala jako obchodní manažerka, jeden čas pro vládu Ghany a v botswanském parlamentu je od roku 2016.

Rovnoprávnost mužů žen problémem Afriky, to neplatí o Rwandě

Rovnoprávnost pohlaví je žhavým tématem současné doby. Jestli je však sociální rozdíl mezi muži a ženami někde vysoký, pak je to v Africe. Některé země však v tomto smyslu boří mýty. Kromě zmiňované Botswany jde zejména o Rwandu. Ta má v parlamentu dokonce největší podíl (50 %) zastoupení žen v celé Africe a také na celém světě!

zdroje: africanews.com, weforum.org

náhledový obrázek: Youtube

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *