Fotografie týdne Nezařazené Politika

Zákaz plastových tašek v Tanzanii brzdí strach ze ztráty pracovních míst

Loni v červenci Tanzanie oficiálně oznámila, že v nejbližší době přijme opatření zakazující používání polyethylenových tašek. Země by se tak po vzoru Keni a Rwandy stala třetí africkou zemí, kde by plastové sáčky a tašky dostaly stopku. Diskuze se přitom v zemi táhnou už roky, naráží však na obavu o zaměstnance.

Tento týden ministr životního prostředí January Makamba uvedl, že země se zdržuje od tohoto opatření z důvodu obavy o pracovní místa ve firmách, které polyethylenový materiál vyrábějí. Na druhou stranu ale zdůraznil, že je plně v zájmu Tanzanie, aby země snížila dopady na životní prostředí vlivem plastových obalů. Téma však rozděluje vrchní tanzanské představitele i veřejnost.

Firmy se brání, navrhují kompromis

Firmy ve strachu nejen o své zaměstnance, ale zejména o své zisky vyjádřily už od počátku těchto diskuzí velkou nevůli. Navrhují úpravu a regulaci výrobních procesů aby plastové sáčky a tašky byly co nejvíce recyklovatelné. Předseda PMAT (Tanzanské asociace výrobců plastů) navrhuje, aby se vláda inspirovala ve Spojených arabských emirátech. Arabská země výrazně snížila dopad plastů na životní prostředí tím, že donutila výrobce používat při výrobě obalů a tašek biologické složky, které jsou snadno recyklovatelné a rozložitelné. PMAT se snaží přesvědčit vládu, aby se vydala spíše tímto směrem, než radikálním opatřením v podobě zákazu.

zdroje: The New Times Rwanda, Xinhua

náhledový obrázek: ibtimes.com

 

 

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *