Politika

Současný prezident Čadu by mohl vládnout do roku 2033. Pokud by se tak stalo, byl by v čele země přes 40 let

Idriss Déby, současný šestašedesátiletý prezident středoafrické země Čadu, je u moci od roku 1991. Tenkrát se úřadu chopil po úspěšném povstání. Na dvoutýdenním summitu vrcholových představitelů země, včetně významných obchodníku byl představen návrh na transformaci v prezidentskou republiku, kde by prezident měl ještě vyšší pravomoci než doposud. Doporučení vrchních představitelů navrhuje změnu prezidentského období na 6 let a maximálně 2 po sobě jdoucí období. Zajímavostí však je, že by tento systém začal platit od roku 2021 a prezident by se tak mohl ucházet znovu a dvakrát o úřad, jelikož předchozí volební období by nově nabytým zákonem neměly platnost. Déby by tak mohl u moci zůstat až do roku 2033, což by bylo celkem 42 let vlády. A to je i na Afriku slušné číslo. V tu dobu by mu bylo 81 let.

Právo na změnu ústavy

Ve zprávě summitu dále stojí, že prezident bude mít mimo jiné právo změnit ústavu. V minulosti se tak již stalo, prezident v Čadu měl dvě volební období, za vlády Débyho však byla pozměněna ústava v jeho prospěch. Nakonec tedy došlo k tomu, že Déby úřaduje již své 5. prezidentské volební období.

Opozice proti

Opozice v rámci kritiky současného prezidenta summit bojkotovala. Napadla dokonce věrohodnost sčítání hlasů posledních řádných prezidentský voleb v roce 2016.

Jedná se zatím pouze o návrh konference, podle agentury Reuters by však měly být tyto návrhy během letošního roku přijaty parlamentem.

Napjatá situace v zemi

Za Débyho vlády došlo nejprve z kraje 90. let k uklidnění tehdejší bouřlivé situace v zemi. Postupem času ale Čad upadl do dalších sérii občanské války a rebelských ozbrojených konfliktů. Navíc má země dlouhodobé spory se Súdánem. Rozdělení země symbolizuje i několik pokusů o převrat. Ten poslední byl v roce 2013 a podle České televize si vyžádal několik mrtvých. V zemi následně proběhly čistky, jeden člen parlamentu opoziční strany byl dokonce zatčen. Dalším významným problémem země jsou teroristické útoky Boko Haram, které se dlouhodobě nedaří potlačit nejen v Čadu, ale i v dalších okolních zemích, jako například v Nigérii.

zdroje: BBC, Africanews.com, Reuters, Česká televize

náhledový obrázek: dailymaverick.co.za

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *