Cestování Ekonomika

Silnice v Ghaně potřebují rekonstrukci, tlak na vládu se stupňuje po smrti populární zpěvačky

Ghana patří mezi ekonomicky a politicky stabilní země západní Afriky. Ekonomiku táhne zejména export kakaových bobů do celého světa. Jeden zásadní problém však zůstává, jsou jim silnice, které jsou v zemi v dezolátním stavu. Na jedné z nich v únoru při autonehodě zahynula populární zpěvačka Ebony a lidé chtějí změnu.

74 000 km potřebuje opravit

Smrt  zpěvačky Ebony vyvolala řadu otázek ohledně silnic v Ghaně. Vůz celebrity, která byla idolem mladých Ghaňanů a její písně měly milióny zhlédnutí na Youtube a překročily hranice Ghany, havaroval na velmi špatné vozovce. Silnice byla sice asfaltová, ovšem na nezpevněné krajnici se objevovaly písčité propadliny, a ty se zpěvačce staly osudné. Řidič nehodu se zraněním přežil, zpěvačka byla na místě mrtvá. Okamžitě po nehodě se místní média začínají zajímat o to, proč tolik lidí umírá na ghanských silnicích. Ministr Silnic a dálnic v Ghaně Kwasi Amoako-Atta přišel s informací, že až 74 000 silnic v Ghaně nutně potřebuje rekonstrukci, v podílu na všech silnicích je to 61 %. Dále uvedl, že jen 23 % silnic v Ghaně je pokryto asfaltem. Zároveň přislíbil, že se obyvatelé brzy dočkají změn. Spousta rekonstrukcí má již schválené projekty a čeká se jen na svolení prezidenta.

Chybí peníze

Přestože vláda oznámila, že poskytne 120 milionů GHS tedy více jak půl miliardy českých korun silničním developerům, peněz není zrovna dostatek. Zároveň totiž lídři Ghany přiznali, že ve fondu na výstavbu silnic chybějí peníze, které vláda splácí bance United Bank of Africa. Vláda přislíbila nápravu, uvidíme tedy, jak se situace bude dále vyvíjet. Je však více než jasné, že problém se nevyřeší ze dne na den, bude to otázka let. Pro Ghanu, která je vnímána jako stabilní země, je velká škoda, že ji její silnice dělají tak špatné PR.

Zpěvačka Ebony měla pohřeb tuto sobotu a rozloučit se s ní přišly tisícovky fanoušků. Mladá hvězda se věnovala žánru dancehall. Ukázku z její tvorby naleznete níže.

 

zdroje: myjoyonline.com, ghanaweb.com

náhledový obrázek: citifmonline.com

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *