Ekonomika

Keňa si i přes komplikované prezidentské volby drží finanční a ekonomickou stabilitu

Nebyla by to snad ani Afrika, aby se prezidentské volby v některé zemi tohoto kontinentu obešly bez problémů. Prezidentské volby v Keni proběhly v říjnu 2017 a svůj post obhájil dosavadní prezident Uhuru Kenyatta. Finální výsledky mu vynesly 98 % všech zúčastněných voličů, ovšem nutno dodat, že okolnosti byly značně komplikovanější. Volby se totiž původně konaly už v srpnu, tamní nejvyšší soud však na žádost protikandidáta Odingy volby anuloval kvůli nedostatečné transparentnosti. Prezident Kenyatta tehdy zvítězil s počtem 54 % hlasů. Dvouměsíční období do opakovaných voleb pak provázelo etnické násilí, které si podle zahraničních médií vyžádalo přes několik desítek obětí. Opakované volby pak byly spojeny s dalšími problémy a střety v ulicích a navíc opoziční strana volby bojkotovala. Tento fakt tak přihrál dosavadnímu prezidentovi 98 % hlasů.

Kurz stabilní

Přestože podobné situace bývají často doprovázeny reakcí kurzu na takovéto události, keňská měna si zachovala stabilitu. Jak se lze přesvědčit v tabulce níže, kurz Keňského šilinku vůči dollaru nezaznamenal v období obou voleb větší výkyv.

Vývoj kurzu keňského šilinku k USD v období března 2017 – ledna 2018 (exchange-rates.org)

Finanční trhy reagují pozvolným růstem

Ještě více reagují na nestabilní politické situace finanční trhy. Někdy stačí opravdu málo, aby docházelo k zběsilému prodeji akcií. Zatímco v tomto případě na rozdíl od vývoje měnového kurzu došlo k určitým výkyvům, v současné době se podle serveru africanbusinessmagazine.com vrací situace do normálu. Přesto je například hodnota indexu burzy NSE (Nairobi security exchange) hluboce pod průměrem za polovinu roku 2017. Z grafu uvedeném níže jasně vyplývá vliv období konání dvou voleb na vývoj na burze.

Vývoj indexu cenných papírů na NSE v reakci na prezidentské volby v Keni 2017 (tradingeconomics.com)

Stabilní ekonomický růst

Vliv měly prezidentské volby také na ekonomický vývoj země. Opět se zde nenaplnily nejhorší předpoklady. Přestože došlo ke zpomalení růstu, je třeba brát také v potaz sucho, které se projevilo zejména do zemědělské produkce, ta stále tvoří významnou část keňského HDP. Růst HDP se však podle odhadů za celý rok 2017 pohyboval kolem hodnoty 5 %. V druhé polovině roku naopak došlo k vydatnějším srážkám a k posílení zemědělské produkce.

Celkově lze shrnout tyto zajímavé údaje tak, že Keňa dokázala svou ekonomickou stabilitu a sílu. I přes řádně komplikované volby (ostatně komplikované volby zde byly i v roce 2007 a 2013) si dokázala udržet důvěru investorů a ekonomický růst. Je však nutno ještě poznamenat, že posílení ekonomiky se zejména po opakovaných říjnových volbách neslo ve znamení většího vládního zadlužení. Ovšem nic není zadarmo. Zbývá jen stmelit společnost, a to bude úkol velmi těžký. Prezident se snaží v tuto chvíli zemi posilovat a oslovit i voliče opozičních kandidátů, ale díky jeho velké kontroverzi to bude mít opravdu složité.

zdroje: tradingeconomics.com, africabusinessmagazine.com, eurozprávy.cz

náhledový obrázek: Quartz Media

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *