Hotel Hilton v Durbanu zdroj: booking.com
Cestování Ekonomika Podnikání

Hilton investuje přes miliardu do Afriky

Hotelová společnost Hilton Worldwide oznámila, že plánuje v příštích 5 letech investovat v Africe zhruba 50 milionů amerických dolarů (asi 1,07 mld CZK) jako základní kapitál do rozšíření svého hotelového portfolia na africkém kontinentu. Uvedla to na kongresu v Kigali na konci roku 2017 s tím, že by ráda v budoucnu otevřela až 100 nových hotelů. Společnost by se ráda zaměřila zejména na země Subsaharské Afriky. Již v letošním roce by měl nový Hilton vyrůst v keňském hlavním městě Nairobi. Rozhodnutí investovat v Africe učinila také další velká hotelová společnost Hyatt Hotels and Resorts, která by chtěla otevřít 6 hotelů v Africe do roku 2020.

Rozhodnutí podpořil růst cestovního ruchu

Cestovní ruch v Africe vykazoval nárůst v roce 2016, kdy podíl cestovního ruchu na africkém HDP dosáhl 4,6 procenta, podle Světové rady cestovního ruchu by to mělo být za rok 2017 dokonce téměř 10 %. V rámci celého kontinentu pak cestovní ruch zaměstnával v roce 2016 téměř 9 milionů obyvatel Afriky a podílel se 2,4 procenty na celkové zaměstnanosti v Africe. Investice do turismu pak tvořily 6,2 procent celkových investic v Africe. Podle ekonomů toto číslo do budoucna poroste. Odvětví cestovního ruchu tak v Africe zažívá velký boom, přestože v jednotlivých zemích se situace liší. Stejné to je i v rámci celé ekonomiky, kde některé země zažívají velký nárůst, zatímco jiné vlivem politických situací, či díky nemocem upadají. Mezi stabilní země nejen pro cestovní ruch v současné Africe patří Keňa, Botswana, Rwanda, Jihoafrická republika, Namibie, Maroko, Gabon, částečně i Nigérie a Egypt. Zejména potenciál ekonomického růstu subsaharských států jako je například Rwanda, Keňa a jiné země láká i hotelové řetězce.

Potenciál v turistech z Afriky

Zlepšující se životní úroveň v mnoha zemích Afriky zvyšuje poptávku jejich obyvatel po cestování. Podle severu africanbusinessmagazine.com byli v roce 2016 hned 4 turisté z 10 v Africe sami Afričané, jen z jiných zemí. Cestování je tzv. sekundární potřeba, kterou lidé naplňují při zlepšující se ekonomické úrovni a naplnění základních potřeb. Fakt, že v cestovním ruchu Afričanů napříč jednotlivými zeměmi je velký potenciál si uvědomují nejen vlastníci významných hotelových řetězců, ale také jednotlivé vlády. Například představitelé Ghany a Rwandy zrušili krátkodobé víza pro turisty z několika zemí v Africe, aby tím podpořili příjezdový cestovní ruch ve své zemi.

Kigali Convention Centre, kde hotelové společnosti oznámily investice do Afriky (aorticconference.org)

zdroj: africanbusinessmagazine,com, africatimes.com

Náhledový obrázek: Hilton hotel v Durbanu, JAR (booking.com)

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *