Cestování

Jak nejlépe směnit peníze do méně obvyklých afrických zemí?

Směnit českou korunu (CZK) za měny z turisticky často navštěvovaných zemí jako je Egypt, Maroko, Tunisko, JAR, Keňa, Seychelly nebo Mauricius není větším problémem. Do těchto destinací vám vymění české koruny za valuty ve většině směnáren u nás. Jak ovšem postupovat, když chcete jet například do Angoly, Zambie, Lesotha nebo do jiné, nepříliš turisticky časté země?

Na přímou směnu české koruny za měnu konkrétní země zapomeňte. Každý cestovatel bude potřebovat v Africe jistou hotovost. Spoléhat se na výběr z bankomatu nemusí být šťastné řešení. V některých částech zejména Subsaharské Afriky nemusíte snadno narazit na bankomat. Každopádně na letišti větších měst vyberete většinou vždy. Navíc,  Visa nebo Mastercard již disponuje databází bankomatů na internetu. Můžete tak zadat adresu a vyskočí vám nejbližší bankomat. Ovšem může se stát, že bankomat bude prázdný, nebo budete mít dokonce po vložení problém s vrácením karty. Proto s sebou radši také část peněz v hotovosti.

Směnitelné měny na místě jsou pak většinou eura a americké dolary. Měna Spojených států je přece jen ještě o něco jistější. Na některých místech totiž můžete platit přímo v amerických dolarech. Důležité je ovšem myslet na fakt, že v Africe vám směnárny a banky často rozmění pouze bankovky vydané po roce 2003, a to platí i v hotelech, kde v těch luxusnějších běžně dolary berou.

Na směnu na ulici pozor

Po příjezdu do africké země snadno narazíte na zdánlivě důvěryhodné lidi, kteří vám budou nabízet výhodný kurz, lepší jak banka. Nenechte se však unést. Tento typ směny není legální. To by až tolik nevadilo. Nemusí na vás přijít. Horší ovšem je, že můžete nalítnout podvodníkovi, nebo zkrátka někomu ukázat jak velký obnos máte a můžete být později okradeni. Raději tak zajděte do banky nebo do směnárny s oficiální certifikací.

Zdroj: tripsavvy.com

obrázek: mypivots.com

TB

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *