Cestování

Kigali čistotou konkuruje západoevropským městům

Hlavní město africké Rwandy Kigali se může pyšnit titulem nejčistšího města v Africe. Svou čistotou do které se pravidelně jednou týdně zapojuje většina obyvatel města navíc konkurují západoevrpoským městům jako například Kodaň nebo Helsinky, přestože podle pravidelných žebříčku se do první desítky město nevleze. Srovnáme-li ovšem Kigali a jiná města rozvojových zemí zejména v Asii je pokrok jaký v této oblasti Rwanda více než 20 let po genocidě udělala, ohromný.

Vzorem je Singapur

Současný prezident Rwandy Paul Kagame klade důraz na čistotu a pořádek. Vzorem pro tuhle malou zemi bez přístupu k moři je asijský vzor co do ekonomické úrovně Singapur. V Singapuru platí přísné pokuty a v některých případech i několikadenní tresty vězení za dělání nepořádku, odhazování odpadků na ulici. Rwanda zachází v čistotě dál a dál, když jako první v Africe přišla se zákazem plastových tašek, sklidila velký obdiv u ekologů z celého světa. Hromadění se odpadků a igelitových obalů je v Africe velký problém. Na Rwandu tak navázala letos na začátku roku také Keňa.

Silná osobnost prezidenta

Velkým vzorem pro většinu Rwanďanů je současný prezident Paul Kagame. Ten se u moci drží od roku 2002 a jeho pozice je tak silná, že se někdy stává terčem kritiky pro počínající diktaturu. Nutno však dodat, že za období jeho vlády, kdy si Rwanda držela stabilní ekonomický růst prodělala země ohromný pokrok a transformaci. Rwanda je v současné době jednou z nejvíce se rozvíjejících zemí Afriky a sází na technologie. Vláda se snaží stále víc a víc míst pokrýt vysokorychlostním internetem a dostávat počítače do škol. Univerzity v Kigali již disponují informačním systémem, e-learningem, tak jak známe současnou formu studia z Evropy. Základní školy ve větších městech stále častěji zavádějí části výuky na počítačích. Prezident Kagame navíc upevnil svou pozici v letošních volbách a je připraven dále naplňovat své vize zaměřené na čistotu, pořádek, technologie a pokrok.

TB

Obyvatelé Kigali při pravidelném úklidu (Twimg.com)
Kigali (africacradle.com)

 

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *